Korduma kippuvad küsimused

[[titleTag|Siit leiad vastused korduma kippuvatele küsimustele, nii et kõik kulgeks võimalikult hästi ja ladusalt.]]

[[faqTag|Üldised|Millisest tervisekontrollist SYNLABis alustada?~~

Esimest korda Minu SYNLABis olles võib sobiliku tervisekontrolli valimine osutuda parajaks väljakutseks. Meie soovitus on, et kui oled üldiselt terve mees või naine vanuses 25-50 ning soovid oma tervist kontrollida, vali labori- ja perearstide poolt kokku pandud Terviseriski paketti, mille 16 analüüsi on sobilikud ennetavaks tervisekontrolliks. Saad hea ülevaate üldistest tervisenäitajatest: näiteks diabeedi risk, südame-veresoonkonna haiguste riski peegeldav kolesteroolide tase, ülevaate kilpnäärme, maksa ja neerude talitlusest ning vitamin D ja rauavarude tase.
Neid näitajaid soovitavad arstid kontrollida regulaarselt paari aasta tagant.

;;Kuidas saan laborianalüüse/pakette tellida?~~

Tellimiseks on kaks võimalust:

Tellimuse vormistamiseks kohapeal ja vereproovi andmiseks on vajalik isikut tõendav dokument. Kui soovid analüüside tellimise järgselt kohe ka (vere)proovi anda, on soovitatav SYNLABi proovivõtupunkti tulla pigem hommikupoolikul, olles 10-14h söömata-joomata, sest osad analüüsid nõuavad rangelt eelnevat paastumist (nt glükoosi ehk veresuhkru analüüs).

;;Kas analüüside tellimiseks või laboriarsti/allergoloogi konsultatsiooniks on saatekirja vaja?~~

Analüüside tellimiseks ja laboriarsti/allergoloogi konsultatsiooniks EI OLE vaja saatekirja. Ilma saatekirjata on teenus tasuline. Ka konsultatsiooni käigus määratavad analüüsid on tasulised.

Laboriarsti/allergoloogi konsultatsiooniks on vajalik eelnev registreerumine, mida saad teha  minu.synlab.ee  või  proovivõtupunktis kohapeal.

Kuidas anda proove saatekirja alusel, loe lähemalt peatükist “Saatekirjaga proovide andmine”.

;;Kas ja kuidas saan sertifikaadil dokumendi numbrit vahetada?~~

Dokumendi numbri muutmiseks sisene minu.synlab.ee iseteeninduskeskkonda, ava oma kliendiandmed, muuda dokumendi number ning salvesta. Pärast andmete uundamist muutub automaatselt ka Sinu sertifikaadil olev dokumendi number. 

;;Millal hakkab kehtima sertifikaat?~~

Sertifikaat hakkab kehtima kohe pärast tulemuse väljastamist.

;;Kas on vaja broneerida aeg suguhaiguste testiks?~~

Suguhaiguste testiks aega broneerima ei pea.

;;Kas SYNLABist saab ka läbipõdemise tõendi?~~

SYNLAB läbipõdemise tõendit ei väljasta. Saad selle digilugu.ee keskkonnast või oma perearsti käest.

;;Kuidas toimida, kui soovin tellida oma ettevõtte töötajatele tervisekontrolle?~~

Seadusest tulenevalt ei teosta SYNLAB töötervishoiukontrolle. Ettevõtted saavad osta oma töötajatele meie tervisekontrolli pakette, valitud üksikanalüüse ja laboriarsti konsultatsioone. Vajadusel saab nõu pidada meie kliendihalduritega ning leida just oma soovidele ja võimalustele vastav lahendus. Ennetavad tervisekontrollid on hea võimalus ka oma töötajate premeerimiseks/motiveerimiseks.  Lisaks pakume erinevaid võimalusi firmas tervisepäevade korraldamiseks, kinkekaarte jpm.  Võta julgelt ühendust meie ettevõtete kliendihalduritega, kelle kontaktid leiad SIIT.

;;Kuidas saan ühendust SYNLABi klienditeenindusega?~~

SYNLABi infotelefoni lühinumber on 17123 (välismaalt helistades palume kasutada pikka numbrit +372 640 8231). Sellele helistamisel kehtib paketipõhine hind. Lisaks saate kontakti ka läbi  Facebooki  ning kirjutades e-posti aadressile   klienditugi@synlab.ee.]]

 

[[faqTag|Proovide andmine|Kui kiiresti pean pärast tellimuse tegemist ja tasumist minu.synlab.ee keskkonnas proovi andma tulema?~~

Tellimus on aktiivne 30 päeva, see tähendab, et palume proovi anda hiljemalt ühe kuu jooksul pärast tellimuse eest tasumist.

;;Kus saan proove anda ja kuhu tuua?~~

Analüüside jaoks proovide andmiseks pöördu palun sobivasse  SYNLABi proovivõtupunkti. Juhime tähelepanu, et osades proovivõtupunktides ei saa analüüse kohapeal tellida ning tellimus tuleks teha  minu.synlab.ee  keskkonnast.

Aega verevõtuks broneerima ei pea, teenindame elava järjekorra alusel. Proovivõtuks võiks aega planeerida umbes 15 minutit, hommikuti 30-45 minutit.

Kodus võetud uriini-, tupe-, rooja- jm proove võtame vastu samuti elava järjekorra alusel. Proovinõusid kodus võetavatele proovidele saab apteegist osta vastavalt apteegi hinnakirjale, SYNLABist proove tellides on need analüüsi hinna sees.

;;Kas pean SYNLABis proovide andmiseks aja broneerima?~~

Proovide andmiseks aega broneerima ei pea (va Tallinna A. H. Tammsaare tee proovivõtupunkt), teenindame kõiki elavas järjekorras. Kui oled ostnud meie teenuse veebist, siis täiendavalt klienditeenindaja poole pöörduma ei pea, võid suunduda otse proovivõtukabinetti.

;;Kas pean proovivõtupunkti kaasa võtma isikut tõendava dokumendi?~~

Jah. Tervishoiuteenuse osutamiseks peame Sinu isiku eelnevalt tuvastama. Kui proovi annab laps, on oluline, et kui lapsele on väljastatud isikut tõendav dokument, on see kaasas nii lapsel kui teda saatval lapsevanemal/hooldajal.

;;Kas tohin enne vereproovi andmist võtta ravimeid? ~~

Retseptiravimite puhul, mis eeldavad kindlal ajal võtmist, tuleb ravimi võtmist jätakata vastavalt raviskeemile ja ettenähtud kellaaegadel. Tõlgendamisel tuleb ravimi võtmist arvestada, sest see mõjutab sageli tulemust

Toidulisandite ja käsimüügi ravimite puhul pigem mitte enne vere andmist võtta, va allergiaravimit antihistamiinikum, sest see ei mõjuta allergeeni IgE tulemust veres

Kilpnäärme ravimite puhul on oluline, et vere andmise ning tableti võtmise vahele jääks vähemalt 4h.

;;Mis kellaaegadel on võimalik analüüse anda?~~

Lahtiolekuajad leiad  proovivõtupunktide asukohtade alt.

;;Kust leian proovivõtujuhendid?~~

Proovivõtujuhendid leiad SIIT. Palume enne proovivõttu nendega põhjalikult tutvuda, et proov oleks võetud korrektselt.

;;Kust ma saan proovivõtutarvikud?~~

Proovivõtutarvikuid saad soetada kahel viisil:

1) Apteegist tasuliselt. Kõiki spetsiifilisi proovivõtutarvikuid apteekides kohapeal ei müüda (nt peitvere analüüs roojast, tupeproovi tarvikud).

2) Proovivõtupunktist tasuta pöördudes teenindaja poole.

;;Kuhu saan viia/tuua proovimaterjale?~~

Proovimaterjale saad tuua kõikidesse SYNLABi proovivõtupunktidesse, andes need klienditeenindaja või proovivõtja kätte.

;;Kas tohin tuua teise inimese antud proovi SYNLABi proovivõtupunkti?~~

Tohid. Kuid siinkohal on oluline teada, et proovimaterjali võtmise eest vastutab alati proovi võtja. Proovi tooja täidab kohapeal kinnituskirja, kus ta peab märkima oma andmed, proovi andja ja proovi võtja isiku.
Kui proovivõtupunktis selgub, et arst pole tellimust ette teinud või inimene pole erakliendina Minu SYNLABis tellimust teinud ning see tuleb kohapeal vormistada, peab proovi toojal olema kaasas ka proovi omaniku volikiri, millega ta volitab proovi toojat enda eest tellimust tegema.

Teise isiku poolt toodud analüüsidele SYNLAB sertifikaate välja ei anna.]]

 

[[faqTag|Saatekirjaga proovide andmine|Kas saatekirja alusel saab kõikides meie proovivõtupunktides proove anda?~~

Jah. Kõikides proovivõtupunktides saab anda proove nii eraisikuna kui ka arsti saatekirjaga.

;;Kas saatekirjaga saab meie allergoloogile aja broneerida?~~

Saatekirjaga ei saa meie allergoloogile aega broneerida. Allergoloogi vastuvõtud on tasulised.

;;Kuidas saan proove anda, kui mul on arsti saatekiri?~~

Arst võib anda Sulle saatekirja SYNLABi paberkandjal või edastada elektroonse saatekirja otse SYNLABi.

Paberkandjal saatekiri võta proovi andma tulles kaasa. Kui arst on Sulle vormistanud elektroonse saatekirja, siis leiame selle oma programmist. Mõlemal juhul on vajalik, et Sul oleks proovi andma tulles kaasas isikut tõendav dokument.

Proovi andmiseks vali Sulle sobivaim SYNLABi proovivõtupunkt. Aega ette broneerima ei pea (va Mustamäe proovivõtupunktis).

Vajalikud proovinõud saad proovivõtupunktist.

Saatekirja alusel tehtud analüüside tulemused saadame Sinu arstile ja Sulle Terviseportaali.

;;Kas saatekirja alusel on analüüsid mulle tasuta?~~

Saatekirjaga on analüüsid Sulle enamasti tasuta. Seda välja arvatud juhul, kui suunajaks on erakliinik, toitumisnõustaja/-terapeut või kui teenus ei ole Tervisekassa tervishoiuteenuste loetelus. 

;;Kui kaua kehtib saatekiri?~~

Arsti saatekirja alusel ootame Sind proovi andma 1 kuu jooksul alates saatekirja väljastamisest.]]

 

[[faqTag|Lapsega verevõtuks valmistumine|Kuidas teostatakse lastel verevõttu?~~

Üldjuhul võetakse lapsel vereproov veeniverest. Erandjuhtudel võetakse kapillaarveri sõrme otsast, mille osas langetab otsuse meditsiinitöötaja kohapeal olukorda hinnates.;;Kust näen oma lapse analüüside tulemusi?~~

Lapse analüüside tulemusi näeb lapsevanem minu.synlab.ee või digilugu.ee.;;Kas laps peab olema enne analüüside andmist söömata-joomata?~~

Mõne analüüsi puhul on söömata-joomata olemine võimalikult täpsete tulemuste saamiseks vajalik. Analüüsiti on see aeg erinev. Kontrollida saab söömata-joomata olemise vajalikkust ning aega vastava analüüsi kirjelduse juurest minu.synlab.ee.  Üks väike klaas (kuni 150 ml) maitsestamata ja gaseerimata vett enne vereproovi andmist on alati lubatud. Lapsega verevõtu puhul isegi soovitame seda, sest vee tarbimine enne verevõttu hõlbustab lastel vereproovi võtmist.;;Kui vana laps võib tulla proove andma ilma täiskasvanud saatjata?~~

Ilma arsti saatekirjata võib tulla proove andma alates 18. eluaastast. Alla 18-aastaste laste puhul on nõutav lapsevanema või eestkostja kohalolek või kirjalik volitus.;;Kuidas valmistada last ette verevõtuks?~~

Soovitatav on kodus protseduur läbi mängida näiteks „Sutsu-mänguga“.  Pliiatsiga nahale sutse tehes püütakse hinnata, kui tugev oli suts - kas sarnane nt sääsehammustusele või millelegi muule.  Kohale tasuks tulla aegsasti, et lapsel oleks võimalus keskkonnaga või võimalusel mängunurgas mängides mõnusalt harjuda.  Hea oleks kodus enne kokku leppida, kumb vanem on nendes olukordades rahulikum ja lohutamises osavam ning kelle ärevuse tase ei lähe liiga kõrgeks, kui asjad kohe plaanipäraselt ei kulge.  Oluline on last pärast protseduuri kiita ka siis, kui ta nuttis. Loe rohkem nõuandeid SIIT.]]

 

[[faqTag|Tulemused|Kui kiiresti saan oma analüüside vastused?~~

Sõltuvalt analüüsist varieerub tulemuste saabumise aeg 1 tööpäevast kuni 20 tööpäevani. Enamiku analüüside vastused saabuvad kuni 3 tööpäeva jooksul. Analüüside tulemuste saabumise ajad on välja toodud minu.synlab.ee keskkonnas iga analüüsi ja paketi kirjelduse juures.

;;Kuidas saan kätte oma analüüside vastused?~~

Minu SYNLAB keskkonnast ja proovivõtupunktist tellitud analüüside tulemused liiguvad  minu.synlab.ee  ning  digilugu.ee  keskkonda, kui omad Eesti isikukoodi. Teavitus veebi üles laetud analüüside tulemustest saadetakse vastavalt tellimuses märgitule e-kirja või SMSiga. Eesti isikukoodi mitteomavatele välisriigi kodanikele saadetakse analüüside vastused Cryptsharega e-kirjana.

Teatud analüüside (nt Mikrobioomi uuring, mikrobioloogia jm) tulemusi Minu SYNLABis ja Terviseportaal.ee keskkonnas ei kuvata. Sellisel juhul on vastav info ja juhised tulemuste vaatamiseks tulemustest teavitavas e-kirjas ja Minu SYNLABis.

;;Kes minu analüüside vastuseid näevad?~~

Minu SYNLAB keskkonnas ja proovivõtupunktist tehtud tellimuste vastused (va mikrobioloogiliste uuringute vastused) on Sulle nähtavad, kui logid oma kontole sisse. Teisele täiskasvanule tellitud analüüside tulemusi näeb ainult prooviandja. Alaealise analüüside tulemusi näeb lapsevanem või ametlik esindaja. 

Lisaks edastab labor vastavalt kehtivatele nõuetele tulemused ka tervise infosüsteemi, kust need on nähtavad ka Sinu haiguslooga seotud pere- ja eriarstidele. Sinu kohta tervise infosüsteemis olevate andmetega saad tutvuda veebilehel  digilugu.ee. Samuti on Sul kõik isikuandmete kaitse seadusest tulenevad õigused tervise infosüsteemis hoitavate andmete suhtes, sh õigus sulgeda andmed nii, et need ei ole kellelegi kättesaadavad.

;;Mida teha kui vajan abi tulemuste tõlgendamisel?~~

Kui soovid abi oma tulemuste tõlgendamisel, soovitame Sul juurde tellida meie laboriarsti konsultatsiooni. Laboriarsti konsultatsioonile saad aja broneerida    minu.synlab.ee  või   SYNLABi proovivõtupunktis.]]

 

[[faqTag|Kinkekaartide soetamine ja realiseerimine|Kust saan osta kinkekaarte?~~

Kinkekaarte saad osta  SYNLABi proovivõtupunktidest  üle Eesti. E-kinkekaarti saab osta  Minu SYNLABist.;;Kas saan osta kinkekaarti rahalises vääringus?~~

SYNLABi kinkekaardid on seotud kindlate pakettidega, rahalises vääringus kinkekaarte me hetkel ei paku.;;Kui kaua kehtib kinkekaart?~~

Kinkekaart kehtib 1 aasta. Kampaania raames soetatud kinkekaartide kehtivuses võib olla erisusi.;;Kas kinkekaart on nimeline?~~

Kinkekaart ei ole nimeline.;;Kas saan kinkekaardil olevat paketti teise paketi vastu vahetada?~~

Kinkekaardil olevat paketti ei saa teise vastu vahetada.;;Kas saan kinkekaarti vahetada raha vastu?~~

Kinkekaarti ei saa raha vastu vahetada. Kinkekaart on seotud kingitud paketti kuuluvate analüüsidega.;;Kas saan kingitud kinkekaarti edasi kinkida~~

Kinkekaart ei ole nimeline ja seda saab soovi korral edasi kinkida.;;Mis saab, kui mu kinkekaart on aegunud?~~

Aegunud kinkekaarti ei ole võimalik realiseerida. SYNLABi kinkekaardid kehtivad 12 kuud.]]

toodet võrdluses