Kui kahtlustad oma organismis tsöliaakiat (gluteenitalumatust), sobib see tervisekontroll just Sulle. Pakett sisaldab 2 vereanalüüsi, mille tulemustele on lisatud laboriarsti kirjalikud selgitused.
Kroonilised kõhuvaevused, kõhukinnisus, kõhulahtisus, rauavaegusaneemia, väsimus, luu- ja liigesevalud.
Tsöliaakia pakett koosneb 2 vereanalüüsist, mis aitavad välja selgitada tsöliaakia (gluteenitalumatus v teraviljatalumatus) olemasolu Sinu organismis.
Tulemused saabuvad koos laboriarsti kirjalike selgitustega.
Mis on tsöliaakia?
Tsöliaakia (ka gluteeni- või teraviljatalumatus, gluteensensitiivne enteropaatia) on autoimmuunne päriliku eelsoodumusega peensoole limaskesta haigus, mille vallandavad nisust, rukkist, odrast ja kaerast valmistatud toidud ja tooted. Nendes teraviljades sisalduvate gluteenivalkude toimel käivitub organismis immuunreaktsioon, mille käigus toodetud antikehad ründavad peensoole limaskesta. Peensoole limaskestas tekib krooniline põletik, mis kahjustab limaskesta hattusid kuni nende hävimiseni. Kahjustunud limaskesta tõttu häirub valkude, lipiidide, süsivesikute, vitamiinide ning mineraalainete imendumine ja organismis tekib nende vaegus.
Millal kahtlustada tsöliaakiat?
Tsöliaakia võib avalduda esmakordselt igas vanuses. Sagedamini avaldub see täiskasvanueas ja vahel ka peale 65. eluaastat.
Võimalikeks sümptomiteks on kõhulahtisus või -kinnisus, liigsed gaasid, kõhuvalud ja -krambid, iiveldus ja oksendamine, kaalulangus, üldine väsimus ja energiapuudus, meeleolulangus, nahalööve, juuste väljalangemine jm.
Tsöliaakia sümptomid ja nende raskusaste varieeruvad ning võivad kattuda ärritunud soole sündroomi, laktoositalumatuse jmt seisundite sümptomitega.
Millised on tsöliaakia tagajärjed?
Diagnoosimata haigus väikelastel põhjustab raskeid seedehäireid, kasvu- ja arengupeetust. Täiskasvanueas avalduva tsöliaakiaga võivad kaasneda toitainete puudustest tingitud erinevad terviseprobleemid, nt kehvveresus ehk aneemia, luude hõrenemine ehk osteoporoos, peensoolevähk. Suureneb ka teiste autoimmuunhaiguste avaldumise risk.
Kui testi tulemused viitavad tsöliaakia esinemisvõimalusele, tuleb edasisteks uuringuteks pöörduda gastroenteroloogi poole.
Tsöliaakia ja gluteenivaba dieedi kohta saad põhjalikumalt lugeda Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehelt.
Laborianalüüsid annavad ülevaate organismi hetkeseisundist ja normaalsed tulemused ei garanteeri kõikide terviseprobleemide puudumist. Kaebuste püsimisel soovitame pöörduda perearsti poole või broneerida laboriarsti konsultatsioon.
Kuidas töötab?